Monday, October 29, 2018

Wolne pieniądze: spłacać kredyt gotówkowy czy inwestować?

Większość Polaków ma na swoim koncie jakąś formę zadłużenia. Od miesięcznych kredytów hipotecznych po wszechobecny spłatę pożyczek studenckich, będziesz miał trudność znaleźć kogoś, kto jest całkowicie wolny od długów. Decyzja o zainwestowaniu lub spłacie zadłużenia może się wydawać prostą decyzją. Jeśli zignorujesz swoje długi, wierzyciele zaczną wpłacać odsetki na miesięczne rachunki, które mogą rozpocząć niekończący się cykl minimalnych płatności i nagromadzenia odsetek. Z drugiej strony, każda chwila, w której odkładasz inwestowanie, może oznaczać, że brakuje ci mocy naliczania odsetek.

Tak więc, jeśli masz 200 złotych w kieszeni, co powinieneś z tym zrobić? Skupić się na swoim długu czy zainwestować w przyszłość? Czy lepiej jest całkowicie spłacić cały swój dług przed rozpoczęciem inwestycji, czy też płacić tylko minimalne salda na rachunkach i wpłacać resztę pieniędzy na konto emerytalne lub na giełdę?

Odpowiedź na te pytania zależy od konkretnych okoliczności i rodzaju zadłużenia, które posiadasz.

Uwaga 1: Twój typ długu

Wierzcie lub nie, niektóre długi mogą być dobre. Na przykład, większość właścicieli domów ma spłatę kredytu hipotecznego na pokrycie kosztów domu - jednak domy są powszechnie uważane za aktywa cenne, co oznacza, że ??podnoszą wartość w czasie i kończą się wartością większą niż pierwotna wartość kredytu hipotecznego.

Możesz odliczyć odsetki od kredytu hipotecznego od swoich podatków do pewnej kwoty, więc zwykle nie ma pośpiechu w spłacaniu kredytu hipotecznego, jeśli płatności są dobrze zarządzane i masz stały strumień dochodów.

Odsetki od pożyczek studenckich również można odliczyć od podatku do 2500 zł a wielu wierzycieli oferuje 0 minimalnych “okresów karencji” nowym absolwentom, które mogą trwać od sześciu do 18 miesięcy, aby pomóc ci skoncentrować się na zapewnieniu zatrudnienia.

Niektóre długi nie przynoszą żadnych korzyści. Na przykład zadłużenie z tytułu kart kredytowych (zwłaszcza na kartach kredytowych o oprocentowaniu powyżej 15 procent) i płatności automatyczne nie mają żadnych korzyści podatkowych i nie stanowią nic więcej, jak działanie na rzecz finansów.

Uwaga 2: Twoje stopy procentowe

Pożyczki o wysokim oprocentowaniu mogą potencjalnie wpaść w pułapkę niekończącego się spłacania długów. Jeśli masz długi o wysokim oprocentowaniu, powinieneś skupić się na spłacie tego, zanim zaczniesz inwestować. Ogólnie rzecz biorąc, rodzaje długów, które są bardzo wysokie, obejmują pożyczki gotówkowe, karty kredytowe z ponad 10-procentowym oprocentowaniem oraz kredyty i leasingi z automatycznym zakupem.